۱۴۰۰-۰۴-۱۲

ترجمه نادر ثانی: همزمان با تحریم‌ها، کووید ۱۹ و انتخابات، ایران شاهد افزایش بی‌سابقه میلیاردرهاست!

 

شرح عکس:

چند آقازاده ایرانی در یکی از کافه‌های تهران

اوولی آ. ویلیامز[1]:

همزمان با تحریم‌ها، کووید ۱۹ و انتخابات، ایران شاهد افزایش بی‌سابقه میلیاردرهاست!

برگردان به فارسی: نادر ثانی

درج‌شده در نشریه "فوربز"[2]، ۲۸ جون ۲۰۲۱ (۷ تیرماه ۱۴۰۰)

چند آقازاده ایرانی در یکی از کافه‌های تهران

تعداد میلیونرها در ایران علیرغم اینکه این کشور در اثر تحریم‌های ایالات متحده و بیماری همه گیرکووید ۱۹در رنج بسیار فرو رفته، به حد بیسابقه‌ای افزایش یافته است.

در ایران در سال 2020، تعداد افرادی که دارای ثروتی که بالغ بر دستکم ۵ میلیون دلار می‌باشد[3]به میزان ۲۱،۶ درصد افزایش یافته است. این میزان بالاتر ازافزایش میانگین جهانی این رقم در این سال که ۳،۳ درصد بود، می‌باشد. ثروت جمعی این میلیونرهای دلاریافزایشی معادل با ۲۴،۳ داشته است.

گزارشی از شرکت مشاورتی "کاپگمینی"[4] که در روز سه‌شنبه ۲۹ جون منتشر شد دایر بر آن است که "بین ماه‌های مارس و ژوئیه، ارزش تجاری بورس اوراق بهادار تهران[5] در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشدی معادل با ۶۲۵ درصد داشته است. برای مقایسه می‌توان یادآور شد که سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ بورس در ایالات متحده[6] در همین دوران تنها دارای رشدی کمی بیشتر از ۱۶ درصد بوده است.

بسیاری از افراد طبقات ثروتمند و حرفه‌ای ایران با دسترسی به دارایی‌های بین‌المللی‌ای که توسط تحریم‌ها محدود شده اند، پول خود را وارد بازار بورس و سهام کرده‌اند. این بازار پُرجنب‌و‌جوش، بازار دزدان،منجر به میلیونر شدن بسیاری از آنها شده است. بنا به گزارش گفته "کاپگمینی"، اکنون ۲۵۰ هزار میلیونر در ایران وجود دارد که بیشتر آنها در پایتختایران، تهران، زندگی می‌کنند.

دولت ایران با سرازیر ساختن دارایی عمومی بهبازار بورس اوراق بهادار در تهران به ایجاد رونق در رشد قشر میلیونرهاکمک کرده است. در سپتامبر سال گذشته ایندولت یک درصد از خزانهدارایی ملی (صندوق توسعه ملی) را به بازار بورس اوراق بهادار در تهران تزریقکرد و در ژانویهامسال این مبلغ را برابر با 25 تریلیون ریال (حدود 595.2 میلیون دلار) را اعلام نمود.

ارزهای رمزپایه[7]("بیت‌کوین[8]" یا ارز الکترونیکی ـ توضیح از برگرداننده) منبع دیگریبرای افزایشثروت میلیونرهای جدید ایرانبوده است. برق ارزان در این کشور بازار شکوفایی برای بهره‌وری از بیت کوین ایجاد کرده است.

یکی از دست‌اندکاران بیت کویندر ایران، که نمی‌خواست نامش فاش شود، گفت که این عمل "دیوانه‌وار سودآور" است و شخص او درآمد بیشتری از معاملهبا بیت کویننسبت به اشتغال به شغلش که وکالت است، دارد. وی می‌گوید: "این درست است که برخی از مردم ازطریق معامله با بیت کوین میلیون‌ها دلار کسب کرده‌اند." او اضافه کرد: "به راحتی میلیون‌ها دلار به دست آورده‌اند و با توجه به پایین بودن ارزشریال، اگر در کشور بمانند، دارایی میلیون دلاری آنهادارای ارزشیحتیبالاتراست."

او افزود: "اکنون این راه برای درآمدزایی، فاش و در همه جا عمومی شده" اشتیاق برایمعامله با بیت‌کوینآنچنان شدید شد که در ماه مه دولت ممنوعیت چهارماهه برای تجارت با بیت‌کوین را اعلام کرد. قدرت محاسباتی مورد نیاز برایانجام این معاملات، از برق بسیار زیادی استفاده می‌کرد و این امر باعث خاموشی در بسیاری از نقاط کشور می‌شد.

خاموشی در تهران در ژانویه پس از قطع برق ناشی از معاملات با بیت‌کوین

گزارش شرکت مشاورتی "کاپگمینی" دایر بر آن است که ۷۲ درصد از ایرانیانی که ثروتشان بیش از ۵ میلیون دلار است در خریدوفروش بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنا به  برآوردهای"کاپگمینی" افزایش سریعثروت این میلیونرها، ایران را به یکی از 14 کشور ثروتمند جهان و ثروتمندترینکشور خاورمیانه تبدیلکرده است. داده‌های این گزارش دایر بر آن است که ایرانبه لحاظ تعداد ثروتمندان، اکنون حتی از بزرگترین رقیب خود در منطقه، یعنی عربستان سعودی نیز پیشی گرفته، که با داشتن ۲۱۰هزار ثروتمند ۵میلیون دلاری در رده 17 قرار دارد،

داشتن ثروت بسیار زیاد در ایرانپدیدهتازه‌ای نیست. در دهه 1990 به فرزندان ثروتمندان به دلیل سبک زندگی عجیب و غریبآنها نامهایی چون "آقازاده" یا"اشراف زاده" داده شد. امروز در بسیاری از مواقع، تصاویر اتومبیل‌های آنهاو زندگیشان در خلال تعطیلات در اینستاگرام به چشم می‌خورد. بسیاری از این تصاویر توسط کانال "بچه‌پولدارهای تهران"بازنشر می‌شوند.

در میاناین خیل، بسیاری از فرزندان حاکمان کشور هستند. چندی پیش از عاطفه اشراقی، نوه بزرگ رهبر ایران، آیت الله خمینی، عکسی با کیف دستی 3800 دلاری‌اش در لندن گرفته شد. در سال 2018، کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی ،رییس جمهوری که دوره‌اش در حال پایان است، پس از اتهامات مربوط به دادن امتیازات ویژه به نزدیکان، از سمت ارشد دولتی‌اش استعفا داد.

نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهند رژیم ایرانتسلط خود را بر آقازاده‌ها گسترش داده است. در سال گذشته پست‌های پُر زرق و برق آنها در اینستاگرامکاهش بسیار داشته است و ایران حتی به نظر می‌آید که آماده به تسلیم اینستاگرامر پُرکار "ساشا سبحانی"،که در اسپانیا به اتهام پولشویی تحت تعقیب است، باشد.

یکی از آقازاده‌ها در حال خرید از یکی از مغازه‌های مافوق‌لوکس تهران

باید یادآور شد که ثروت میلیونرهای ایران کاملاً در تضاد با وضع اقتصادیتوده‌های این کشور است. به موجب گزارش "شورایاسلامی کار"، بیش از 60 درصد از جمعیت ایران به دلیلبالا بودن هزینه‌های زندگی در فقر نسبی زندگی می‌کنند. دولت ایران آمار رسمی درباره فقر موجود در کشور ارائه نداده است.

به دنبال اعلام تصمیم دونالد ترامپ دایر بر خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ایبا ایران در سال 2018 و اعمال مجدد تحریم‌ها، قیمت اقلام روزمره افزایشبسیار یافت. سال بعد اعتراضات خشونت‌آمیزی علیه افزایش هزینه‌های زندگی در سراسر شهرهای بزرگ ایران برگزار شد.

بهای اقلام روزمره با توجه به تورم 50 درصدی افزایشباز بیشتر یافته‌اند. بیماری همه گیرکووید ۱۹که پیش از ضربه زدن به بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا به ایران ضربه زده بود، باعث بیکاری و فقر بیشتر شده است.

پخش خبر ثروتمندترشدن ثروتمندان ایران می‌تواند برای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور آینده ایران، که پس از پیروزی چشمگیر در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن، در ماه آگوست روی کار خواهد آمد،دردسرساز باشد.

مجید رفیع‌زاده، کارشناس ایرانی-آمریکاییعلوم سیاسی و رئیس"شورای بین‌المللیآمریكا"می‌گوید: "بسیاری از ایرانیان از رژیم انتقاد می‌كنند و به طور فزاینده‌ای از اختلاف شدید بینثروتمندان و فقرا و نابرابری اقتصادی بین نخبگان و مردم عادی ابراز خشم می‌كنند." او می‌افزاید: میزان مشارکت پایین در انتخابات ژوئن نشانه ناامیدی مردم از دولت است.

رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب، حمایت خود را از مذاکراتی که در وین برای انعقاد قرارداد هسته‌ای تازه‌ای با ایالات متحده در جریان هستند اعلام داشته است. اگر این مذاکرات به موفقیت منجر شوند احتمال می‌رود که تحریمها برچیده شده و سرمایه‌گذاریهای بین‌المللی برای کار در بازای وسیعتر از سر گرفته شوند.

رئیس‌جمهور منتخب، ابراهیم رئیسی

اما بعیدبه نظر می‌آید که برداشتن تحریم‌ها راه‌حلی سریع باشد. رفیع زاده می‌گوید:"رهبران ایران اغلب فقر گسترده در کشور را به عوامل خارجی، مانند تحریم‌های اِعمال‌شده توسط ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای و سیستم بانکی ایراننسبت می‌دهند."

وی افزود: "اما باید فساد مالی گسترده و دادن امتیازات ویژه به قوم‌و‌خویش‌ها، دوستان و نزدیکان به عنوان عواملی مهم در افزایش سطح فقر تلقی شوند."

 


[1]) Ollie A. Williams

[2]) Forbes

[3]) HNWI= High-net-worth individual

2) Capgemini

[5]) Tehran Stock Exchange's trade

[6]) S&P 500

[7]) Cryptocurrencies

[8]) Bitcoin


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر