۱۳۹۹-۰۲-۲۲

از کانال اتحاد کارگران: هفتاد و پنج روز است که بیکارم/ بی‌پولی هزار بار بدتر از کروناست

▪️«کرونا بگیری بدتر است یا نداری و بی‌پولی؟» این پرسش را گزارشگر ایلنا در مرکز استان قزوین از کارگران فصلی این شهر پرسید‌. کارگرانی که پاتوق‌شان درست در نزدیکی بسیاری از مراکز و سازمان‌های مهم استان است و شاید مسئولان هر روز که به دفتر کارشان می‌روند، این صحنه را بارها دیده باشند.

▪️براساس آمار رسمی دولت، تورم فروردین ماه امسال بیشتر از ۲۰ درصد است مرکز آمار ایران نرخ تورم را در فروردین ماه ۹۹، ۳۲/۲ درصد اعلام کرد. از طرف دیگر با نگاهی به قیمت کالا و خدمات روزمره و اساسی زندگی معلوم می‌شود که در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز  ۱۰/۷ درصد افزایش قیمت به نسبت مدت مشابه سال قبل و ۵/۲ درصد نسبت به ماه قبل وجود داشته‌ است. در بخش‌های دیگر هم وضعیت چندان فرقی نمی‌کند از اجاره‌ یک اتاق گرفته تا هزینه‌های درمان و صدها خرج‌ و مخارج دیگر .... اما اگر تورم به بالاتر از اینها هم برسد برای کارگران فصلی فرقی ندارد. چون بسیاری از آنها در طول سال بیکارند و هیچ در آمدی ندارند، پس باید شب‌ها شکم گرسنه سر بر بالین بگذارند. یکی از آنها، بی‌پولی را هزار برابر بدتر از کرونا می‌داند و می‌گوید: بمیرم بهتر است.

▪️بسیاری از  کارگران فصلی و روزمزد هر روز برای بدست آوردن کار و دریافت دستمزدی ناچیز، ساعت‌ها انتظار می‌کشند تا شاید در این روزهای کرونایی، لقمه نانی برای خود و خانواده‌شان ببرند اما تلاش‌شان در بیشتر موارد به جایی نمی‌رسد.

کار نیست... کارگران بیکارند.

گزارشگر: سیدمصطفی جعفری

تصویربردار: علیرضا نصری

تدوینگر: امید احمدی
برای دیدن فیلم به لینک زیر کلیک کنید:

https://static0.ilna.news/mediav2/gH9ZabydCb7Z/dmlkZW8tbWVkaXVtLm00dg,,/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86+%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%85%D8%B2%D8%AF+%D9%82%D8%B2%D9%88%DB%8C%D9%86.mp4


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر