۱۳۹۹-۰۲-۲۷

امیر جواهری لنگرودی: روزشمار مبارزات کارگران ایران درده روز

 (۱۰تا ۲۰اردیبهشت۱۳۹۹) - بخش دوم

کارگران و زحمتکشان ایران در دوراهی جان و نان!

     امیرجواهری لنگرودی                                                                                           جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ می ۲۰۲۰

دربازشماری رخدادهای جنبش کارگری ایران، پیشتر فهرست ده روزۀ اول اردیبهشت ۹۹ را انتشار دادم که حاوی  ۸۸مورد اعتراض بود*. در ده  روزۀ  دوم اردیبهشت ماه جاری، بیش از۶۰ مورد اعتراض درعرصه‌های گوناگون فهرست شده است.

نکات مهمی که در دورۀ بحران کرونایی مطرح است، توجه به بحران عمومی اقتصاد کشور است که در زمینۀ قیمت ارز، تورم نرخ سهام در بورس، فروش سهام عدالت و سقوط قیمت نفت خود را نشان می‌دهد.

علیرغم اعتراضات گسترده دورۀ گذشته در سندیکای نیشکر هفت تپه، صنعت فولاد اهواز، کارخانۀ هپکو و آذر آب اراک، سهام شستا را در بورس فروخته و در ادامه سیاست خصوصی سازی سایر منابع کشور را نیز به شکل افسار گسیخته‌ای در طبق اخلاص گذاشته‌اند و همچنان بی پروا به اسم واگذاری و خصوصی سازی غارت می‌کنند.

آتش خشم برخاسته از بحران کرونا در گرسنگی و فقر کارگران به زبان اعتراضات و بی اعتبار شناختن «نظم» موجود تبدیل شده است. خشم فروخفتۀ طبقۀ کارگر ایران که قبل از روز کارگر امسال آغاز شده بود، متبلور در اعتراضات جدید ادامه دارد!

در موج جدید اعتراضات دو روند کم و بیش متضاد را می‌توان تشخیص داد. از یک سو مرکزگریزی اعتراضات از تهران و مراکز صنعتی استان‌ها به شهرهای کوچک، و  از سوی دیگر گسترش اعتراضات در گروهبندی‌های گوناگون اردوی کار است! از آنجا که نیازهای حیاتی که پایه این اعتراضات است بی پاسخ مانده، اعتراضات ادامه دارد و  سر باز ایستادن ندارد.

در دورۀ بحران کرونایی، موج وسیع اخراج و بیکارسازی‌ها به شکل عریانی خود نمایی می‌کند و رقم آن سونامی بیکاری در ایران را گسترده تر و نیرومندتر کرده است.

موج تازه‌ای از اعتراضات مطالباتی علیرغم شرایط کرونایی که اکنون شاهد آن هستیم بدنبال خطر فلاکت گسترده‌ای است که دامن تمامی اردوی چند ده میلیونی جامعۀ ما را از مدت‌ها پیش گرفته بود و کرونا، همانگونه در جهان آسیب اصلی و عمومی خود را متوجۀ طبقات محروم و لایه‌های پایین و حاشیۀ شهرها و افراد مسن نمود، در ایران نیز دامن گستر همۀ این لایه‌ها شده و در نطقۀ جوشش خویش، کارگران و زحمتکشان شهری و روستایی، کاسبکاران جزء، صنوف و دست فروشان، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، پرستاران، معلمان، جمعیت چند میلیونی بیکاران که به نحوی کارگران دیروزند، کارگران قراردادی و روزمزد، کارگران ساختمانی و... را عمیقا متأثر ساخته است.

آیا راه‌های لازم و موثر برای پاسخگویی نسبت به توقعات و نیازهای روزمرۀ طبقۀ رنج و کار جامعه، در دل بحران اقتصادی که گسترش تحریم‌های امپریالیستی، و ناکارآمدی حاکمیت ایجاد کرده‌اند، می‌توان شناخت و برای برون رفت از آن و مبارزه با خطر فلاکت موجود نشان داد؟

ما پیشتر نیز در این باب گفتیم و نوشتیم و باز تکرار می‌کنیم: برای پاسخگویی به معیشت روزمرۀ تودۀ نیازمند، باید به مصادرۀ دارایی‌ها و اموال تمامی مراکز ثروتمند همچون: آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، فیضیه و مدارس مذهبی، بنیاد ١۵ خرداد و ده‌ها نهادی که از بودجۀ سالانۀ دولت، میلیاردها تومان پول به جیب می‌زنند، به نفع همین مردم نیازمند پرداخت.

مردم دریافته‌اند که برای وصول تمامی مطالبات بی‌واسطه و فوری خود اعتراض نمایند. سرکوب، دستگیری، احضار و زندان مانع گسترش اعتراضات نیست. اینکه مردم شعار می‌دهند و بر زبان می‌رانند: «مرگ از کرونا، سخت‌تر از مرگ به خاطر گرسنگی نیست». نشان می‌دهد که کارد به استخوانشان رسیده و هیچ وحشتی از مرگ ندارند. از همین روست که ما روزانه شاهد ۵ تا ٧ اعتراض در جای جای کشوریم.
اعتراضات این دوره، تمایز ویژه‌ای با اعتراضات دوره‌های گذشته دارد. کرونا به مردم فهماند که هیچ فریادرسی غیر از خودشان برای پاسخگویی به نیازها و مطالبات آنان نیست. بی جهت نیست که روزنامه دولتی جهان صنعت در تاریخ ۲۵ فروردین نوشت : « ایران یک بمب اجتماعی است » بدین معنی که " نهادها و ارگانهای رسمی دولتی فاقد برنامه مشخص و کارآمدی هستند. حتی در شرایطی که هیچ نگاه واقع‌بینانه و راهبردی به موضوع کرونا و اقشار آسیب‌پذیر وجود ندارد، دولت جمهوری اسلامی ایران کرونا را تبدیل به معضلی امنیتی کرده است.

با وجود چنین نگاه امنیتی به جامعه و بیماری کرونا، جامعه متشتت، فقدان نظام تولیدی، وجود انبوه مشاغل خرد و خدماتی، تراکم فقرا و مهاجران و حاشیه‌نشینان در سطح کشور بسان یک بمب اجتماعی است که می‌تواند هر لحظه منفجر و منجر به ناآرامی اجتماعی شود "  بدین سان و دردل چنین شرایطی، کارگر امروز دریافته است که ساده ترین حقوق‌اش مانند بیمۀ بیکاری را به آسانی به او نمی‌دهند، پس باید اعتراض کند و به خیابان بیاید! چرا که هیچ قدرت برتری غیر از نیروی خود کارگران، برای وصول حوایج روزمره‌شان وجود ندارد. امروز و در دل اعتراضات دورۀ اخیر می‌توان مصداق واقعی زندگی طبقۀ ما را در این بخش شعر انترناسیونال دریافت که «هیچ رهانندۀ برتری در کار نیست. نه آسمان، نه قیصر، نه خطیب. خود به رهایی خویش برخیزیم».

http://karegari.com/

فهرست اعتراضات ده روزه به شکل زیر می باشد :

1-*- کارگران قند فسا و تعطیلی بزرگترین واحد اشتغال شهرستان/ بیکاری، کرونا و ماه‌ها دستمزد پرداخت نشده، همچنان بلاتکلیفند !              2-*- اعتراضات صدها راننده ناوگان حمل و نقل درون شهری قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی:

3- *- اخراج 30 نفر از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز :                                                                                  4- *- کارگران اداره برق بجنورد دست به تجمع اعتراضی زدند:

5- *- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:بین 2 تا 6 میلیون نفر متأثر از کرونا، بیکار می‌شوند/ کشور تا پایان سال 1399 درگیر تبعات اقتصادی ویروس است:

6- *- احضار جعفر ابراهیمی به بازپرسی رسانه:

7- *- سرنوشتِ شکایت مزدی سال ۹۲ چه شد؟/ دیوان عدالت بدون وقت‌کُشی باید به نفع کارگران رای بدهد/ شکایت کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به زودی انجام می‌شود:

8- *- کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق؛ اعتراض نمودند:

9- *- کشاورزان خشمگین رودبار جنوب دراعتراض به قیمت پایین محصولاتشان جاده را بستند:

10- *- کارگران چدن کویر خاوران نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19؛ اعتراض نمودند:

11- *- کارگران کارخانه آذر کنترل با چند ماه حقوق معوقه نسبت به بیکاری در پی تعطیلی ناگهانی کارخانه و فروش بخشی از ماشین‌آلات، اعتراض نمودند:

 12- *- کمپین اعتراضی کارشناسان تغذیه نسبت به طرح برآورد نیروی انسانی1404 وزارت بهداشت:

13- *- کارگران سیمان لوشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی با تجمع مقابل کارخانه ، اعتراض آنها ادامه دارد:

14- *- کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به ادغام دوشرکت ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

15- *- کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز مقابل استانداری خوزستان؛ تجمع اعتراشی نمودند:

16- *- اهالی روستای توکل آباد برای اعتراض به قطع شدن آب آشامیدنی جاده کهنوج به قلعه گنج را بستند:

17- *- کارگران کارخانه کنسانتره ‌آهن فکورصنعت زرند، دست به تجمع و اعتصاب شبانه و روزی زدند:

18- *- نامه سرگشاده کارکنان اخراجی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی برای بازگشت بر سرکار:

19- *- ساکنان روستای گرکز استان خراسان شمالی؛ تجمع نمودند:

20- *- تجمع اعتراضی همسران زندانی در مشهد:                                                                                                                 21- *-  تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان خودروهای باری در میدان میوه و تره بار شهرستان دامغان:

21- *- کارگران آب ‌وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل شرکت، همچنان به ادامه اعتراض خود پرداختند:

22- *- معلمان مدارس مشارکتی شهرستان ریگان نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق، پرداخت نشدن منظم حق بیمه ونداشتن قرارداد کاری، اعتراض کردند:

23- *- دومین اعتصاب وتجمع کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی ،سطح پایین حقوق و وعده های توخالی مسئولان:

24- *- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مقابل استانداری خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگر، درست به تجمع و اعتصاب زدند:

25- *- آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشور نسبت به آزمون ورود به دانشگاه فرهنگیان مقابل مجلس، تجمع اعتراضی نمودند:                     26- *- تجمع و اعتراض رانندگان تاکسی در میدان اقبال سنندج:                                                                                                                  27*- تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان:

28- *- کسبه بازار روز قم نسبت به بلاتکلیفی معیشتی ، تجمع اعتراضی برپا داشتند:

29-*- تاکسی داران سنندج به سطح نازل در آمد در میدان اقبال ؛ تجمع اعتراضی بر پا داشتند:

30-*- اهالی روستای گرکز نسبت به نداشتن راه مناسب وگازمقابل بخشداری جرگلان، مجددا تجمع اعتراضی نمودند:

31-*- کارگران شرکت بازیافت زباله اهواز در اعتراض به تعطیلی کارخانه؛ تجمع نمودند:

32-*- کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای دومین روز متوالی، تجمع و اعتصاب ادامه دادند:

33-*- جمعی از مراقبین سلامت درمانگاه های خصوصی و دولتی سراسر استان فارس نسبت به میزان پایین دستمزد، دست به اعتصاب زدند:

34-*- بیانیه اعتراض پرستاران :

35-*- کارگران معدن کرومیت امین یار فاریاب دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق، طی 5 روز دست به اعتصای زدند:

36-*- یک معلم  در مسجدسلیمان پس از درگیری با  مامورین اجرائیات شهرداری، اقدام به خودسوزی نمود:

37-*- کارگران کارخانه تعطیل شده قند یاسوج نسبت به تعلل در راه اندازی مجددش مقابل بانک تجارت، تجمع اعتراضی نمودند:

38-*- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مجددا نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی، تجمع اعتراضی نمودند:                                                                                                                                                     39- *- تجمع اعتراضی به دلیل اخراج ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت ملی حفاری اهواز :

40-*- هزاران کارگر متقاضی بیمه بیکاری شیوع بیماری کووید 19بدلیل عدم اختصاص بودجه از طرف دولت خالی بند و دروغگو، در سرگردانی به سر می برند:

41-*- کارگران سایت زباله سفیره اهوازنسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل سازمان پسماند شهرداری اهواز؛ تجمع اعتراضی نمودند:

42-*- کارگران شرکت گاز فاروج نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل اداره، تجمع اعتراضی نمودند:

43-*- کارکنان طرح تحول سلامت استان خوزستان نسبت به کار بدون قرارداد وبیمه وسطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش، اعتراض نمودند:

44-*- اخراج توهین‌آمیز ۳۰ تن از کارشناسان اتاق عمل و بیهوشی یکی از بیمارستان‌های شیراز:

45-*- روزه سکوت مسئولان نسبت به ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران :

46-*- ادامه بلاتکلیفی معیشتی کارگران بازیافت و بی مسئولیتی دولت:

47-*- کارگران خشمگین معادن زغال سنگ کرمان در چهارمین روزتجمع اعتراضیشان ساختمان شرکت را تخلیه کردند - وزیر صنعت سفرش به کرمان را لغو کرد:

48-*- کارگران فضای سبز شهرداری گلستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری بهارستان، تجمع اعتراضی نمودند:

49-*- کارکنان قراردادی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به عدم تبدیل وضعیت اعتراض نمودند:

50-*- زلزله‌زدگان چوارنسبت به بی خانمانی مقابل استانداری ایلام ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

51-*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛مسافرکشی و آوارگیِ کارگران سابقِ فولاد زاگرس/ کلنگ‌زنی که بعد از دو سال حتی یک نگهبان هم ندارد!

52-*- جمعی از کارگران معادن مازندران:در معادن کوچک ایمنی رعایت نمی‌شود/ در معرض خطر همیشگی قرار داریم:

53-*- کارگران شهرداری خرمشهربرای دریافت حقوق های معوقه ؛ تجمع اعتراضی داشتند :

54-*- اعتراض پرستاران گیلانی به قراردادهای ۸۹ روزه :

55-*- تجمع اعتراضی در شادگان:

56-*- اعتراض کارگران شهرداری کوت عبدالله به حقوق های معوقه خود اعتراض نمودند:

57-*- آغاز هفته دوم تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت‌عبدالله نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان:

58-*- کارگران کنتورسازی در انتظار پاسخ نامه‌ها/ همچنان بلاتکلیف هستیم:

59-*- کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق، اعتراض نمودند:

60-*- ادامه بلاتکلیفی کارگران روغن نباتی جهان برای دریافت مطالبات قدیمی:

61-*- گوجه کاران جنوب کرمان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه رب گوجه، تجمع اعتراضی نمودند:

62-*- کارگران پیمانکاری معدن گلگهر سیرجان خواستار مزایای مزدی برابر هستند:

63-*- سهم کمتر زنان شاغل از حمایت‌های کرونایی/ راندن زنان به بازار‌های غیررسمی کار:

 

*-  کارگران قند فسا و تعطیلی بزرگترین واحد اشتغال شهرستان/ بیکاری، کرونا و ماه‌ها دستمزد پرداخت نشده، همچنان بلاتکلیفند !

                                                                                       برپایه کزارش خبرگزاری ایلنا ،درتاریخ روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  کارگران قند فسا در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در ماه‌های گذشته و تعطیلی خطوط تولید خبر دادند.به گفته آنها بیش از صد کارگر کارخانه قند فسا در ماه‌های گذشته، بلاتکلیف و بیکار شده‌اند و تلاش مسئولان برای راه‌اندازی این واحد تولیدی به جایی نرسیده است. این کارگران در ماه‌های گذشته بارها اعتراض کردند و مقابل نهادهای مسئول مانند فرمانداری فسا تجمع کردند. یکی از نمایندگان این کارگران می‌گوید: در حال حاضر حدود ۲۰ کارگر برای کارهای نگهداری و نگهبانی در کارخانه باقی مانده‌اند و باقی کارگران بیکار و بلاتکلیف هستند؛ این درحالیست که بازداشت مدیر کارخانه نیز نتوانسته وضعیت کارگران را تغییر دهد....او تاکید می‌کند: اکنون با آمدن کرونا، وضعیت کارگران قند فسا که بیش از چهار ماه دستمزد پرداخت نشده دارند، بسیار نامناسب است و نمی‌توانند از پس خرید اقلام خوراکی و بهداشتی بربیایند....این در حالیست که فرماندار فسا نیز از مدیریت کارخانه انتقاد کرده و گفته بازداشت و آزادی مدیریت در سال گذشته نتوانست مشکلات کارخانه را برطرف کند. 

*- اعتراضات صدها راننده ناوگان حمل و نقل درون شهری قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی:

700 راننده اتوبوسرانی شهر قزوین بدنبال تعطیلی حمل و نقل درون شهری،از ادامه پیگیری هایشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی دوماهه شان در چارچوب مقابله با بیماری کووید 19 و وعده های توخالی مسئولان ذیربط خبردادند.
این رانندگان که دوماه است بیکار شده‌اندبه خبرنگار گفتند: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی حمل و نقل درون شهری، به ما اعلام شد که درسامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنیم که علی رغم این دستور متاسفانه هیچ یک از رانندگان موفق به ثبت نام درسایت بیمه تامین اجتماعی نشدند.
این رانندگان افزودند: کار ما رانندگان اتوبوسرانی به طور کلی در یک شیفت کاری از راس6 صبح الی 14 با حقوق روزی 55هزار تومان خاتمه می‌یابد و این در حالی است که هیچ گونه مزایا، سنوات، بیمه، عیدی، پاداش و حق مسکن و سایر مزایا را نداریم. آنها ادامه دادند: مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی برای سال 99 هم همین دستمزد را تعیین و اعلام کرده است که افزایش حقوق به روزی60هزار تومان خواهد بود که این رقم حتی از حقوق کارگری هم پایین‌تر است.

*- اخراج 30 نفر از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز :

برپایه خبر منتشره؛درتاریخ روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  جمعی از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا (کادر درمانی اتاق عمل و بیهوشی)شیراز واقع در شهرصدرا به کاهش 50 درصدی حقوق (نصف شدن حقوق) در سال جدید، عدم پرداخت مطالبات سال های گذشته،عدم افزایش حقوق(ماده 10 افزایش 50 درصدی فوق العاده ویژه) اسفندماه و اجرایی نشدن 15 درصد افزایش سنوات سالیانه دست به تجمع زدند.این اقدام اعتراضی کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز با واکنش شدید رئیس بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز روبرو شد و 30نفرشان از کار اخراج شدند.برپایه گزارش، بدستور حشمت اله صالحی رئیس بیمارستان بوعلی سینا شیراز این کارکنان حق طلب مورد اهانت واقع شدند و حتی اجازه ورود به آنها به محوطه بیمارستان هم داده نشد .

*- کارگران اداره برق بجنورد دست به تجمع اعتراضی زدند:


برپایه خبر منتشره؛صبح روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ کارگران اداره برق استان خراسان شمالی در بجنورد نسبت به ادامه کار بدون تجهیزات بهداشتی کافی و بدنبال ابتلای ۲ تن از همکارانشان به ویروس کرونا دست به تجمع اعتراضی زدند.
۲ کارگر سیم بان اداره برق استان خراسان شمالی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بخش عفونی بیمارستان امام حسن مجتبی در بجنورد بستری شده اند و وضعیت مناسبی ندارند.
به همین دلیل کارگران اداره برق استان خراسان شمالی با اعتراض به گردانندگان این اداره، خواستار دریافت تجهیزات بهداشتی بیشتر از قبیل دستکش یکبار مصرف، ماسک و مواد ضد عفونی کننده برای ادامه کار شدند. اما کارگزاران رژیم هیچ توجهی به این خواسته به حق کارگران نکردند.

*- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:بین 2 تا 6 میلیون نفر متأثر از کرونا، بیکار می‌شوند/ کشور تا پایان سال 1399 درگیر تبعات اقتصادی ویروس است:

www.ilna.news/fa/tiny/news-906027

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، آمده است :  دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (۴۰)ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا» آورده است؛ ویروس کرونا با تبدیل شدن به یک ویروس همه‌گیر جهانی، پیامدهای اقتصاد بسیاری در پی داشته و تقریباً همه کشورهای دنیا از آن متأثر شده و بنابراین انتظار می‌رود تا اقتصاد جهانی سال 2020 را با یک رکود قابل توجه سپری کند. در این میان، ایران نیز مانند بسیاری از کشورها درگیر این همه‌گیری جهانی شده و در‌نتیجه از پیامدهای اقتصادی ناشی از آن رنج می‌برد.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که به بررسی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا در کشور پرداخته تصریح می‌کند که اقتصاد ایران در حالی با مشکل شیوع بیماری کرونا مواجه شده که دو سال سخت 1397 و 1398 را پشت سر گذاشته است. هرچند کاهش تشکیل سرمایه ثابت در اقتصاد ایران سبب شده است تا ظرفیت تولید بالقوه اقتصاد کاهش یابد و دستیابی به سطح رفاه سال 1390 و پیش از آن دشوار باشد؛ از‌طرف‌دیگر، بالا بودن نرخ تورم برای دو سال پیاپی 1397 و 1398 و همچنین پیش‌بینی تورم بالای 25 درصد برای سال 1399 نیز موجب شده است تا بنگاه‌های بسیاری توانایی ادامه فعالیت خود را از دست بدهند. با‌این‌‌حال پیش‌بینی می‌شد که بدون کرونا، اقتصاد ایران در سال 1399 رشد مثبت غیرنفتی (هرچند اندک) را ثبت کند.
بنابراین گزارش شیوع کرونا ویروس جدید (کووید-19) از انتهای سال 1398 و تداوم آن در سال 1399، اقتصاد ایران را در یک وضعیت رکود همراه با نا‌اطمینانی قرار داده است. کاهش تقاضا برای صادرات محصولات ایران (و به‌طور‌کلی کاهش تجارت جهانی) تقاضای کل را از‌طرف تجارت خارجی متأثر می‌کند. در بخش داخلی نیز تقاضای کل هم به‌دلیل کاهش درآمد خانوار و هم کاهش برخی کالاها و خدمات که به شیوع بیشتر ویروس منجر می‌شوند (مانند حمل‌و‌نقل، رستوران و هتلداری، پوشاک و ...) تحت تأثیر قرار می‌دهد. از‌طرف‌دیگر عرضه کل اقتصاد نیز به‌دلیل اختلال در شبکه تأمین مواد اولیه و محدودیت فعالیت‌ برخی از واحدهای صنفی، با شوک عرضه مواجه شده است.

*- احضار جعفر ابراهیمی به بازپرسی رسانه:

برگزارش خبرگزاری ایلنا؛ در تاریخ پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت۹۹ آمده است : حسین تاج، وکیل جعفر ابراهیمی (فعال صنفی معلمان) در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: در احضاریه‌ای که به دست ما رسیده است، جعفر ابراهیمی باید به همراه وکیل و وثیقه در شعبه بازپرسی رسانه حاضر شود. این احضاریه مربوط به یک پرونده جدید است و ربطی به بازداشت دی ماه  ندارد و علت احضار به‌صورت دقیق مشخص نیست.او افزود: براساس احضاریه باید در بازپرسی شماره 9 رسانه حاضر شویم.

*- سرنوشتِ شکایت مزدی سال ۹۲ چه شد؟/ دیوان عدالت بدون وقت‌کُشی باید به نفع کارگران رای بدهد/ شکایت کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به زودی انجام می‌شود:

www.ilna.news/fa/tiny/news-906692

به گزارش مریم وحیدیان خبرنگار ایلنا، در تاریخ پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت۹۹ آمده است :  کانون عالی شورای عالی کار در روز سوم اردیبهشت شکایت به دیوان عدالت اداری را در جلسه‌ای تصویب کردند و به زودی عملی می‌شود. ثبت شکایت نمایندگان کارگری شورایعالی کار در دیوان عدالت اداری سابقه پیشینی دارد. در سال ۹۲ نیز درباره تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورایعالی کار برای تعیین حداقل دستمزد ثبت شکایت شد. آن زمان البته درصد افزایش دستمزد ۲۵ درصد بوده و از امسال بیشتر بود. نرخ تورم اعلامی سال ۹۱ رقم ۳۰.۲ درصد بود که عدم تطابق با افزایش دستمزد را نشان می‌داد.با این‌حال ۱۵ ماه پس از ثبت شکایت کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران به دیوان عدالت اداری درباره تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تعیین حداقل دستمزد سال ۹۲، سرنوشت این پرونده و نتیجه شکایت کارگران مشخص نشد و رسانه‌ها درباره اینکه چرا رای دیوان عدالت بی‌نتیجه مانده، نوشتند. فضای آن زمان بیشتر شباهت به طنز پیدا کرده بود.                                         به هر حال امسال نیز بحث شکایت به روند غیرقانونی افزایش دستمزد سال ۹۹ به دیوان عدالت اداری از سوی نمایندگان کارگری شورایعالی کار مطرح شده است. این پرسش برای کارگران مطرح می‌شود که پیش از این دیوان عدالت اداری در رسیدگی به پرونده‌هایی که کارگران ذینفع بوده‌اند، چطور عمل کرده است و آیا واقعاً بابت افزایش دستمزد کاری از عهده دیوان عدالت برمی‌آید یا فرآیند شکایت به دیوان عدالت اداری را باید در حوزه بروکراسی صرف جای داد....                                                                                                                  

*- کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق؛ اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  یک کارگر راه آهن میرجاوه کوتاهی شرکت راه آهن را در تضییع حقوق کارگران موثر می داند و می گوید: شرکت طرف قرار داد راه آهن مانند شرکت ریل صنعتکاران، قرارداد 90 روزه با کارگران می بندد اما به جای پرداخت حق بیمه سه ماهه، بیمه 75 یا 85 روز را پرداخت می کند و حتی در قرارداد شغل کارگران خط راه آهن را کارگر ساختمانی قید می کند تا از پرداخت مزایای مربوط به آن شغل طفره روند.یکی از کارگران راه آهن شهرستان میرجاوه دراستان سیستان وبلوچستان به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: اکنون 13 سال است که تعمیرکارخط راه آهن هستم کار ما بدین گونه است که در طول مسیر قطارها، ریل های آسیب دیده و تراورس های معیوب را تعمیر یا عوض کرده و افتادگی خط راه آهن را برطرف می کنیم....این کارگر ادامه داد: شغل ما جزء مشاغل سخت محسوب می شود و بسیاری از همکاران ما به دلیل سختی کار، پس از 20 سال سابقه کار بازنشست می شوند اما شرکت های طرف قرارداد راه آهن، شرایط سختی کار را برای کارگران واریز نمی کنند و بهانه می آورند این کار جزء مشاغل سخت نیست...وی اذعان کرد: اکنون با 13 سال سابقه کار، 2میلیون تومان حقوق می گیرم که با تورم کنونی کشور، این حقوق کفاف زندگی ما را نمی دهد و به نیمه ماه نکشیده چیزی برای خوردن نداریم و تقریبا به تمام کسبه شهر بدهکارم و این تنها مشکل من نیست و اکثر کارگران با حقوق پایین همین مشکلات را دارند.

*- کشاورزان خشمگین رودبار جنوب دراعتراض به قیمت پایین محصولاتشان جاده را بستند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  کشاورزان خشمگین شهرستان رودبار جنوب دراستان کرمان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به افت شدید قیمت محصولات کشاورزی (گوجه وپیاز) محور جاده زهکلوت به رودبارجنوب حوالی مجتمع خدمات رفاهی چاه حسن را بستند.خاطر نشان میشود که این جاده یکی از پرترددترین محورهای اتصال جنوب کرمان به بلوچستان می باشد.

*- کارگران چدن کویر خاوران نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19؛ اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است:کارگران چدن کویر خاوران بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19 وعدم پرداخت حقوق از طرف کارفرما ویا عدم برخورداری از حق بیمه بیکاری معترضند. کارخانه چدن کویر خاوران  واقع درشهرک صنعتی شماره 2 شهرستان خوسف،استان خراسان جنوبی توسط یک سرمایه گذار چینی در حال احداث است وفاز اولش شامل کک و گندله سازی هم راه اندازی شده است.بر اساس گزارش یکی از کارگران جوان و تازه ازدواج کردهٔ کارخانه چدن کویر خاوران  به خبرنگار رسانه ای گفت: با قسط و قرض وسایل خانه را برای زندگی جدیدم مهیا کردم. الان ماهیانه تعداد زیادی قسط وام، اجاره خانه و خرجی خانواده را تامین کنم. برای پرداخت اقساطم مجبور شدم وام یک میلیون تومانی دولت را بگیرم.وی افزود:برای گذران زندگی خود چند روزی هم بنایی کرده است اما کارگران با تداوم تعطیلی کارخانه همچنان با مشکلات معیشتی مواجه است....

*- کارگران کارخانه آذر کنترل با چند ماه حقوق معوقه نسبت به بیکاری در پی تعطیلی ناگهانی کارخانه و فروش بخشی از ماشین‌آلات، اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است:  جمعی از کارگران کارخانه آذر کنترل خطاب به مسئولان نسبت به تعطیلی این کارخانه قدیمی واقع در شهر صنعتی البرز استان قزوین و فروش بخشی از ماشین‌آلات این واحد تولیدی ازسوی کارفرمای هشدار داده و خواستار رسیدگی به وضعیت آن شدند.براساس گزارش،این کارگران با بیان اینکه در مدت زمانی که در این کارخانه مشغول به کار هستیم، علیرغم چند ماه مزد معوقه، زیان‌های مالی و روحی زیادی را هم متحمل شده‌ایم، در تشریح وضعیت محل کار خودبه خبرنگار رسانه ای گفتند: به دنبال شیوع ویروس کرونا کارفرمای کارخانه آذر کنترل که در زمینه تولید انواع رگلاتور بخاری و آبگرمکن فعالیت تولیدی دارد، کارخانه را موقتا تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل اعلام کرد و قرار بود کارگران برای دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا اقدام کنند، اما طی روزهای گذشته که چند تن از همکاران برای پیگیری وضعیت شغلی خود به کارخانه رفته بودند متوجه شدند کارفرما در حال انتقال تعدادی از ماشین‌آلات کارخانه به خارج آن است. وقتی علت را از مدیر کارخانه جویا می‌شوند، ایشان اعلام کرد به دلیل افزایش فشارهای مالی کارخانه، امکان ادامه فعالیت تولیدی در کارخانه را ندارند و این ماشین‌الات فروخته شده است....این کارگران خواستار رسیدگی به وضعیت کارخانه شدند و گفتند: در صورت ادامه روند فروش ابزار تولید، به‌طور کل کارخانه از بین می‌رود.به گفته کارگران آذر کنترل، تعطیلی کارخانه و فروش ماشین‌آلاتی که تا مدتی پیش در حال تولید بودند، نه با مواضع مسئولان و نه با قوانین همخوانی ندارد.

*- کمپین اعتراضی کارشناسان تغذیه نسبت به طرح برآورد نیروی انسانی1404 وزارت بهداشت:

http://www.etehad-e.com/

برپایه خبر وبسایت اتحاد در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است : طرح برآورد نیروی انسانی مورد نیاز رشته‌های علوم تغذیه تا سال 1404 توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان تدوین شد و این موضوع با  لغو_طرح_توهین‌آمیز در فضای مجازی سروصدای زیادی به پا کرده و کارشناسان تغذیه  به این طرح به شدت اعتراض دارند، آنها معتقدند که بر اساس این طرح تمام فارغ‌التحصیلان تغذیه باید دستیار پزشک شوند اما تصمیم‌گیری برای این رشته نباید توسط چند پزشک انجام شود و لازم است از نظرات کارشناسان مربوطه استفاده شود. در این رابطه تعدادی از کارشناسان معترض گفتند: براساس این طرح، فارغ‌التحصیلان رشته تغذیه صلاحیت کارشناسی تغذیه و رژیم‌ درمانی را ندارند و تنها متخصصین MD-PhD که ابتدا پزشک بودند و بعد از ورود به رشته تغذیه مدرک دکترای تغذیه گرفته‌اند، باید این خدمات را ارائه دهند....برای خیلی از این کارشناسان و دانش آموختگان سوال پیش آمده که هدف از نشاندن یک پزشک بر راس انستیتو تغذیه با تنها 3 سال تحصیلات مرتبط با تغذیه به جای صد‌ها تن از شایستگانی که ده سال عمر خود را در رشته تغذیه تحصیل کرده و سال های زیادی تجربه اندوخته و با شایستگی phd کسب کرده اند چیست؟

*- کارگران سیمان لوشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی با تجمع مقابل کارخانه ، اعتراض آنها ادامه دارد:

برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است :  نمایندگان کارگران بیکارشده سیمان لوشان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل کارخانه زدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: مشکلات کارگران سیمان لوشان از خرداد سال 92و زمانی آغاز شد که دولت وقت به بهانه‌های مختلف این واحد صنعتی را با بیش از 180 کارگر تعطیل اعلام کرد.او با بیان اینکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا حدود ده نفر به نمایندگی از سایر همکاران مقابل کارخانه حضور یافتند، افزود: از مجموع کارگران بیکار شده کارخانه سیمان لوشان، 67 کارگر با سوابق چند ساله باقی مانده‌اند که نیمی از آنها همچنان بلاتکلیف و منتظر بازگشت به کار هستند....وی با بیان اینکه کارگران خواستار بازگشت به کار در واحد صنعتی سابق خود هستند، اظهار داشتند: سالها در این کارخانه قدیمی زحمت کشیده‌ایم و به دلیل مهیا نبودن شرایط کار در منطقه همچنان با چند سر عائله بیکار هستیم حال چرا باید کارفرما با نادیده گرفتن شرایط زندگی ما کارگران قدیمی کارخانه، نیروی کار غیربومی جذب کند؟

*- کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به ادغام دوشرکت ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است : جمعی از کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی استان خوزستان برای اعتراض به ادغام دوشرکت دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت درکلانشهر اهواز زدند.

*- کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز مقابل استانداری خوزستان؛ تجمع اعتراشی نمودند:

                                                                                     برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است :  جمعی از کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز بر


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر