۱۳۹۹-۰۶-۲۲

شهلا عبقری: چرا دختران از تصویر روی جلد کتاب ریاضی حذف شده اند ؟

دیروز از طریق رسانه های مجازی خبر رسید که:

"در طرح روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ چند دختر و پسر روی جلد نقاشی شده بودند ولی در کتاب سال تحصیلی جدید، دختران از این طرح و از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان حذف شده‌اند".

پخش این خبر واکنش زیادی در فضای مجازی ایجاد کرد و هشتک های زیادی از قبیل:

#دخترها_حذف_شدنی_نیستند

#آخوند_باید_حذف_بشه_نه_دخترا#نه_به_حذف_دختران

در پی داشت تا آن جا که وزیر آموزش و پرورش با پخش اطلاعیه زیر، خواست حذف دختران را به طریقی توجیح کند:

"در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، از آن جا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده در آن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی  و روانشناسی بخش های مختلف کتاب را بررسی می کنند بر این بوده است که تصویر خلوت تر گردد. از آن جا که تصویر دو دانش آموز دختر که برخی شکل های هندسی در دستان آن هاست حذف شده است؛ برداشت‌هایی از قبیل حذف دستوری تصاویر دختران نتیجه گیری شده است. با بررسی صفحات دیگر کتاب و نیز جلد سایر کتاب های ریاضی مشاهده می‌شود که تصاویر متعددی از دختران دانش آموز در کتاب های ریاضی استفاده شده است و لذا موضوع حذف دستوری تصاویر دختران نمی تواند مد نظر باشد. "

اما آیا چنین است ؟ و یا این که وزیر آموزش و پرورش همانند سایر اولیای امور دروغ می گوید، اگر واقعا تصویر شلوغ بود،  چرا تصویر پسران بر داشته نشد ! در تصویر، سه پسر و دو دختر بودند  که دو دختر حذف شده اند!

خوشبختانه زنان آگاه جامعه  می دانند که رژیم با این ترفند ها به کجا می رود. مبارزات خستگی ناپذیر زنان در کوچه و خیابان برای دستیابی به حقوق از دست رفته شان، رژیم را مستاصل کرده است،   بطوری که با رها اولیای امور را  مورد شماتت قرار دادند، که درمورد زنان و دختران درست

عمل نکرده اند. و گفته شد که آموزش باید ازسال های کودکی، ازکودکستان شروع شود تا بتوان دختران را مکتبی بار آورد . دیده ایم که سن حجاب برای دختران را مدام پایین تر می آورند.

زمانی که دکتر مریم میرزا خانی با تحقیقات  نابی که در رشته ریاضی انجام داد، برنده مدال فیلدز در ریاضیات می شود فکر می کنید که رژیم اسلامی افتخار می کند که یک زن که از نظر او جایش در آشپزخانه و خانه برای نگهداری بچه ها است تا این مرتبه توانمندی خود را نشان می دهد !

 نه رژیم به وجود این چنین زنانی افتخار نمی کند وراه چاره را این چنین می بیند که از کودکی راه را برای رشد فکری دختران ببندد . به همین دلیل است که از کتاب کلاس سوم دبستان که شروع یادگیری دانش ریاضی است، عکس دختران را از روی جلد کتاب ریاضی حذف می کنند  که از همان

دوران کودکی دختران یاد بگیرند که دانش ریاضی برای آنان نیست و این علم مختص مردان است تا همچنان  مرد سالاری را تقویت و زنان را درحد یک انسان درجه دو نگهدارد .

اما زهی خیال باطل، که زنان و دختران ساکت نمی نشینند وبا تمام این ترفند ها مقابله می کنند

لذا می بینیم در رسانه ها و فضای مجازی کمپین هایی براه می افتد که رژیم را به چالش می کشد بطوری که جناب وزیر این چنین دستپاجه شده و لاپوشانی می کند.

این  رژیم و سردمدارانشان بدانند زنان ایران برای گرفتن حق خود سکوت نخواهند کرد و  برای رسیدن به برابری از پا نمی مانند. و این شمائید که باید بروید.

۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۰

این مقاله  کوتاه برای شبکه " زنان ایران برای برابری پایدار" نوشته شده و در صفحات مجازی شبکه منتشر شده است .

 


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر