۱۳۹۹-۰۹-۱۱

گزارشی از کمپ کاراتپه در جزیره لسبوس یونان

گزارش زیر توسط آرش یکی از دوستان «مبارزه برای جهانی بدون مرز» ارسال شده است که شرح مختصری از موقعیت کمپ جدید در جوار کمپ کاراتپه درجزیره لسبوس است.  این گزارش به خاطر عدم دسترسی دوستان به اینترنت در کمپ با تاخیر به ما ارسال شد. کمپ جدید که کاراتپه نام دارد بعد از آتش سوزی در کمپ موریا که کل کمپ را سوزاند در ظرف دو سه هفته سرهم شد  که شرایطش از هر لحاظ بخصوص از لحاظ امکانات زندگی و شرایط بهداشتی و تغذیه بسیار وخیمتر از موقعیت کمپ موریا است. این در حالی است که زمستان همچنان نزدیکتر می شود و  ویروس کرونا همچنان در گشت و گذار است. «مبارزه برای جهانی بدون مرز- افغانستان – ایران»

دوستان عزیز

از زمانی که به کمپ جدید آمدیم چهار اطراف کمپ بسته بود تا یک مدت اجازه خروج از کمپ را اصلا نداشتیم، حدودا 10 روز بعد از آن هر روز 700 نفر اجازه خارج شدن از کمپ را داشتند و چندی بعد که شایعه وجود کرونا در کمپ شد تا 7 یا 8روز مهاجرین را اجازه ندادن به  بیرون از کمپ بروند و هر کس که از کمپ بیرون می‌اومد 150 یورو جریمه می شدند بعد طبق شماره سه برگه اجازه خروج می‌دهند که حدودا 150 یا 200 نفر می‌توانند  بیرون بروند و جدیدا داخل کمپ قرنطین اعلام شده که بدون ماسک حتی دم در خانه بودن 150 یورو جریمه داشت و حالا  3 روز می‌شود که جریمه را بالا برده اند و آنرا به  300 یورو اضافه کرده اند. یکی از دوستان ما که 3 بار جریمه شده بود از عصبانیت به اینکه جریمه شده برگه  جریمه را پاره کرد و انداخت روی زمین پولیس دوباره او را گرفت و 400 یورو بابت پاره کردن برگه جریمه 300 یورو بابت ریختن اشغال روی زمین و 300 یورو هم بابت بی احترامی به پولیس جریمه شد که کلا 1300 یورو جریمه شد و ثبت پاسپورت شده بود رفت آتن از آن جا بلیت هوایی خرید رفت که سوار هواپیما شود پولیس به او اجازه نداد گفت جریمه های خود را پرداخت نکردی بعد از پرداخت جریمه خود میتوانی بروی. که بنده خدا بلیت هایش هم سوخت و تمام.

وضعیت مهاجرین اصلا خوب نیست. حدودا 3000 نفراز مردم هستند  که کنار ساحل چادر دارند. اما برقی وجود ندارد حمامی نیست توالت بهداشتی نیست توالت های سیار که هر دو روز یکبار تخلیه می‌شوند حمام سیار  برای خانواده ها هست اون هم فقط خانم ها و اطفال زیر ده سال اما آب گرم وجود ندارد اما بقیه افراد خانواده در محیط آزاد حمام می‌کنند توالت ها بسیار غیر بهداشتی هست که اگر کسی از آنها  استفاده کند باید بعد حمام کند و لباسهای خود را عوض کند اوضاع کمپ جدید واقعا وحشتناک تر از کمپ موریای سابق است. لطفا به گوش همه برسانید.  – آرش 

تصاویر از شرایط زندگی در کمپ پناهجویی کاراتپه 

 

 

 

 

مبارزه برای جهانی بدون مرز ( افغانستان- ایران)

29 نوامبر 2020

email: riawwb2017@gmail.com

                   Facebook.com/riawwb

website: www.ri-awwb.orgriawwb

 

Instagram: aworldwithoutborders

Youtube: www.youtube.com/channel/UCRVpQHnc2v-F8sTYAe7ddg

 


یک نظر بنویسید

 

نظرات شما

بدون نظر